Kupecký krám 

Dům s kupeckým krámkem si nechal postavit bohatý obchodník, v té době starosta obce, pan Václav Tvrzký, nachází se v přízemí muzea. Jsou zde zachovány původní kupecké regály i pult z první poloviny 19.století. Vystaveny jsou předměty denní potřeby i řemeslné nástroje našich předků z minulého i předminulého století, tiskařské formy na modrotisk, perníkové formy a další předměty. Poslechnete si i funkní orchestrion. 

Školní třída z konce 19.stol. a počátku 20.stol.

Ukázka školní třídy s lavicemi, tabulí, stará školní vysvědčení (nejstarší pochází z roku 1788) aj. Také se zde dozvíte z čeho se například vyráběl školní inkoust.

 OBRÁZEK : skola_na_web.jpg

 Cechy v Železnici

  V Železnici bývalo šest cechů. Jejich život se řídil přísnými cechovními pravidly. Příslušníci jednotlivých cechů se bez povolení vrchního cechmistra nemohli stěhovat ani ženit. V této expozici jsou vystaveny praporce jednotlivých cechů, cechovní znaky, pokladnice a některé z oltářních figur cechu tkalcovského. Některé předměty pocházejí až 18. stol. Takto velkou sbírku neuvidíte v širokém okolí. 

OBRÁZEK : inventar_cechy_005.jpg OBRÁZEK : inventar_cechy_008.jpg

Lidové bydlení

 Kdo je milovníkem malovaných skříní, nebude zklamán. Skříně, kameninové nádobí, dětská kolébka, talíře, mísy, svatební věnečky a předměty denní potřeby vykouzlí atmosféru minulých století. V místnosti jsou také vystavena lomenicová prkna ze zaniklých chalup ze Železnice a jejího okolí. Nejstarší je datováno rokem 1761 a nápisy na nich o tom, kdo a kdy chalupu vystavěl, jsou krásně čitelné.

 OBRÁZEK : inventar_lidove_bydleni_008.jpg  OBRÁZEK : inventar_lidove_bydleni_007.jpg

 

Paleontologie

 V této zajímavé expozici, která je bohatě dokumentovaná nálezy, se dozvíte a uvidíte, co plavalo v moři v Železnici před 89 miliony let v období zvaném „křída“. Zastoupeno je i období mnohem starší, „karbon“, tj. doba před 300 miliony let. Zaujme vás paprskoploutvá ryba stejně jako kapraďovité rostliny nebo kmínek stromové přesličky. 

 OBRÁZEK : dsc_0196.jpg

František Zikmund 

Rodák ze Železnice /1893/, akademický malíř. Byl synem železnického kupce. V dětství se setkal s Františkem Kavánem, který v Železnici pobýval, nosil mu stojan a malířské potřeby, sledoval ho při práci. Tehdy vytvořil své první malířské pokusy. V muzeu jsou zastoupeny některé jeho olejomalby a akvarely, místnost je vybavena nábytkem z jeho pražského atelieru. Součástí expozice je malířův stojan, paleta se štětci a špachtlemi a dřevěný kufřík s barvami.

T.F. Šimon 

Malíř, grafik, mistr leptu, ilustrátor a pedagog, narozen v Železnici 13.5.1877. Z jeho podnětu vzniklo sdružení českých umělců – grafiků Hollar. Byl vášnivým cestovatelem, z jeho cest vznikla řada leptů, suchých jehel a dřevorytů. Vystaveny jsou také malířovy olejomalby. Jeho obrazy jsou také v Národní galerii v PrazeExpozice je doplněna sbírkou skla a porcelánu z muzejního depozitáře. https://stopy-starych-casu4.webnode.cz/t-f-simon/

Antonín Chmelík  

Malíř našeho kraje, velký kreslíř a dokumentátor starých roubených chalup ve Žďáru u Kumburku, kde se v roce 1924 narodil. Zdokumentoval  ve více než 300 kresbách také chalupy v Syřenově, Bradlecké Lhotě a na jiných místech. Vystaveny jsou jeho kresby z různých míst a osobní malířovy věci, které muzeu darovala jeho manželka, paní Miroslava Chmelíková.

Věnceslav Černý

Věnceslav Černý (27. ledna 1865, Staré Benátky, nyní součást Benátek nad Jizerou – 15. dubna 1936, Mladá Boleslav) byl český malíř a ilustrátor. Nějaký čas působil i v Železnici, měl zde ateliér, založil loutkové divadlo, namaloval místnímu ochotnickému divadlu kulisy, navrhl sochu Jana Husa na náměstí, ilustroval knihu Aloise Jiráska Staré pověsti české. Vystavujeme jeho loutky. https://stopy-starych-casu4.webnode.cz/v-cerny/

Válka 1866 

Okolí Železnice bylo přímým dějištěm jedné z největších bitev. Byla svedena 29.6.1866. Výstava zachycuje trojrozměrné předměty, které připomínají obě válčící strany. Vystaveny jsou čáky rakouských důstojníků, pruské přilby, četné nálezy z bojiště či věnec z roku 1866, který přivezla na hrob svého milého jeho snoubenka. Součástí výstavy je i mapa bojiště a fotografie pomníků války v Železnici i jejím okolí.

Budova pošty, která je hned vedle muzea, sloužila tenkrát jako vojenský lazaret. 

OBRÁZEK : inventar_valka_1866_001.jpg OBRÁZEK : inventar_valka_1866_003.jpg